VYJADRENIE SLOVENSKEJ KOMORY PSYCHOLÓGOV K SÚČASNEJ SITUÁCII NA SLOVENSKU
Bratislava, 18.01.2025
Vážení občania,
Slovenská komora psychológov s hlbokým znepokojením sleduje vývoj situácie na Slovensku, zvyšovanie sociálneho napätia a antagonizmu medzi politikmi, ktoré sa prenáša i na ostatných občanov našej krajiny.
Nejasnosti a zmeny v zahranično-politickom smerovaní Slovenska, netransparentnosť krokov politikov, ich neprofesionálne vyjadrenia a útoky na jednotlivcov a skupiny prejavujúce iné názory, zvýšenie ekonomickej záťaže, strach z nedostupnosti zdravotnej starostlivosti a iných služieb sú významnými faktormi zvyšujúcimi psychický diskomfort a neistotu občanov.
Verejná diskusia, ktorá sa rozhorela po vyjadrení niektorých politikov, v ktorých sa objavili výzvy na fyzické tresty alebo iné formy násilia, šírenie nepodložených špekulácií konkrétnymi politikmi a žiaľ i niektorými médiami po tragédii na Spiši je ukážkou dopadov takéhoto správania na spoločnosť. Ako odborníci na ľudské správanie a psychiku vieme, že takéto vyjadrenia môžu mať veľmi vážne dôsledky.
Najmä normalizácia násilia vo verejnom diskurze je nebezpečná. Vystavuje spoločnosť riziku eskalácie agresívneho správania a môže viesť nielen k trvalým psychologickým následkom na individuálnej úrovni, ale i následkom na úrovni správania občianskych skupín.
Deti a mladí ľudia, ktorí sú obzvlášť zraniteľní, sa učia zo svojho okolia a slová politikov majú na nich obrovský vplyv. Ak politici schvaľujú alebo tolerujú násilie, ukazujú, že takýto model správania je v spoločnosti v poriadku. A ten sa žiaľ už prejavuje v spoločenskom správaní.
Veríme, že len spoločnosť, ktorá kladie dôraz na hodnoty ako je empatia, súcit a porozumenie, môže byť bezpečným a zdravým miestom pre život všetkých jej členov.
Politici sú rovnako občanmi Slovenskej republiky, tými, ktorým ich spoluobčania dali dôveru a mandát rozhodovať o veciach verejných. Preto sú zodpovední voči nám všetkým.
Preto apelujeme na politikov, aby si uvedomili svoju zodpovednosť a aby sa zdržali vyjadrení, ktoré môžu podnecovať k násiliu. Aby sa zdržali správania, ktoré je v rozpore s etikou, slušnosťou a nie je zodpovedné voči Slovenskej republike. Naopak očakávame, že budú príkladom pre spoločnosť a budú podnecovať konštruktívny dialóg, toleranciu a rešpekt.
Je nevyhnutné, aby politici aktívne pracovali na prevencii násilia a téme podpory duševného zdravia občanov sa venovali naozaj, nielen deklaratívne. Rovnako je potrebné, aby presadzovali zákony a politiky, ktoré chránia pred rôznymi formami násilia.
Upozorňujeme, že investovanie do programov prevencie násilia je nevyhnutné, rovnako ako do všetkých ostatných oblastí prevencie v oblasti duševného zdravia, a to formou cielených programov pre rôzne vekové a sociálne skupiny, ako i formou informačných kampaní pre občanov.
Opakovane upozorňujeme na nedostupnosť psychologickej a inej odbornej pomoci v oblasti duševného zdravia. Je potrebné, aby na Slovensku bola zabezpečená dostupnosť odborníkov pre duševné zdravie a politici rešpektovali návrhy reforiem z úrovne odborníkov, nie z úrovne veci neznalých úradníkov.
Svoj apel smerujeme i na ostatných spoluobčanov.
Uvedomujeme si, že strach, napätie a hnev sú eskalátormi nášho správania a vyjadrení, ktoré môžu ubližovať ostatným. Preto si dovoľme sa každý na chvíľu zastaviť, nadýchnuť a porozmýšľať. Zvážme fakty a nereagujme prvoplánovo, nešírme neoverené informácie a domnienky. Skúsme byť vzájomne tolerantní a pomáhajme si. Iný názor neznamená, že nenájdeme spoločnú cestu. Naša krajina a každý z nás si zaslúži, aby to bola spoločná cesta v mieri, smerom k prosperite a komunitnej podpore.
Za Slovenskú komoru psychológov
PhDr. Ján Grossmann
Mgr. Petra Páneková
Mgr. Monika Farkašová
Mgr. Eva Klimová
Ing. Alexander Gondec