AKO POSKYTNÚŤ PSYCHOSOCIÁLNU POMOC ZASIAHNUTÝM PRI KRÍVAČKE A SLINTAČKE A AKO HOVORIŤ O TÉME S DEŤMI

31. mar. 2025 | Aktuality, Nezaradené

Rozšírenie slintačky a krívačky na Slovensku prináša mnoho otázok u detí i dospelých. Na základe skúsenosti z minulosti zo zasiahnutých krajín je zrejmé, že okrem ekonomických dopadov má dopady i v oblasti duševného zdravia obyvateľstva.
Slintačka a krívačka na Slovensku priniesla závažnú situáciu, ktorá zasiahla životy chovateľov, ich príbuzných, blízkych a miestnu komunitu. Rovnako verejnosť, ktorá prijíma informácie o riešení situácie z voľne dostupných zdrojov. Špecifickou skupinou sú deti, ktorým je potrebné situáciu citlivo komunikovať. Závažný dopad na prežívanie môže mať i na osoby zúčastnené riešenia situácie, najmä tých, ktorí sú priamo v teréne a vykonávajú opatrenia.
Situácia prirodzene vyvoláva otázky, obavy o vlastné chovy a s tým súvisiace dopady, strach, úzkosť a akútne stresové reakcie. Rovnako je spúšťačom ekonomického stresu nielen u zasiahnutých, ale i u širokej verejnosti. Karanténne opatrenia môžu viesť i k izolácii s dopadom na ľudí, vrátane stigmatizácie na rôznych úrovniach (chovov alebo ľudí, ktorí môžu napomôcť šíreniu nákazy, strach či dodržiavajú opatrenia a pod.). Rýchlosť prijímaných opatrení, ich kvalita a účinnosť môžu mať dopady na dôveru voči štátnym inštitúciám.
Nezabudnime, že solidarita je potrebná.
Nezabudnime, že včas poskytnutá pomoc a súcit sú prevenciou ďalších možných dôsledkov v oblasti duševného zdravia.
Prinášame niekoľko odporúčaní ako o téme komunikovať s deťmi, ako poskytnúť psychosociálnu pomoc zasiahnutým a prehľad niektorých techník psychosociálnej pomoci. Letáky nájdete na linku:
Prehľad najčastejších otázok a odpovedí ohľadom slintačky a krívačky nájdete na: